Mina bästa tips, ja det var inte lätt.
Men jag har sått massor av pelargoner under årens lopp, så kanske jag kan bidra med lite tips
För det första: är fröerna skalade? Om inte, lägg de i blöt i hett vatten, åtminstone över natten.
Zonaler sår jag i vanlig såjord, som vilken 1-åring som helst

vildarna är svårare. Det finns mängder av olika vildpelargoner som kan behöva olika såsätt, så nåt generellt råd är inte lätt att ge.
Jag brukar blanda såjorden med mycket perlit, grus går också. Ställ de sedan varmt. Jag har ett litet växthus med undervärme, den kommer upp i +30 grader. De flesta vildarna gror där inom 2-3 veckor. Gör de det inte, brukar jag växla mellan växthuset och "kylan" vid sidan om under några veckor. Det brukar skrämma upp några fler fröer
Gror det fortfarande inte häller jag kokande vatten över sådden, men det kan vara riskabelt, så det gör jag inte förrän jag egentligen gett upp sådden.
Jag har lite kort tålamod med fröer som inte vill gro, så vet om att när det gäller vildpelargoner måste du ha tålamod!! Det kan dröja 1 år innan de gror.
Zonalerna brukar gro på en vecka.