Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga rabatter med uppstammade rosor, Vad ska jag välja till?
          PatricTille
          Inlägg 13-09-2004, 19:03
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 10
          Medlem sedan:
          18-08-2004
          Medlem nr: 4 312



          Jag har en idé om att jag ska plantera uppstammade rosenbuskar i två rabatter som gränsar till husets uppfart. Det är alltså en rabatt på var sida om en bred grusgång. Min tanke är att det ska bli något av en allé med rosorna. Men genom att de är uppstammade så är ju rabattytorna ganska tomma. Har ni några förslag på vad jag kan plantera tillsammans med de uppstammade rosenbuskarna? Antingen ska det vara ettåriga växter eller en mer perenn rabatt.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Kajsa
          Inlägg 14-09-2004, 21:48
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7 705
          Medlem sedan:
          07-11-2002
          Medlem nr: 276



          Jag skulle nog blandat växter i rosgången, grupper av lökväxter på våren då rosorna ännu inte börjat blomma, av perenner olika nävor, aklejor, astilbe, alunrot, hosta, lammöron "silver carpet" blå violer, stjärnflocka mm

          Och av låga rosor finns en serie av Poulsen i Danmark "Cover rosor" det finns ca 10 olika i alla de färger, härdiga till zon 4, blommar hela sommaren.
          Provade Candy Cover i sommar strimmig och ljuvlig. Annars är Swany fin nästan vit och låg- breder ut sig på marken, den blev jag förälskad i, i sommar. Och The Fairy med sina små, små rosor, rosa, zon 4.


          --------------------
          Den som planterar en trädgård planterar lycka
          Bor i zon 3 - 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 17-08-2025, 04:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon