Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Har blivit med trädgård!
          tanteva
          Inlägg 08-02-2011, 13:43
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 11
          Medlem sedan:
          05-02-2011
          Medlem nr: 38 806



          Hej!
          Jag är ny här. Jag heter Eva och bor i Dalarna. Vi köpte hus och flyttade in i oktober. Efter ett liv i hyreslägenhet står vi nu här med en JÄTTEträdgård. Jag vet inte om den är stor egentligen (ca 3000 kvm) men den känns gigantisk smile.gif

          Innan snön kom hann jag inte (eller orkade inte) med trädgården, så det blev inget höstpyssel. Vi får väl se vad som tittar fram när snön försvinner. Gick med här på forumet för jag inser ju att jag kommer att behöva massor med hjälp - kan i det närmsta ingenting. Jo - jag ser skillnad på gräs och maskrosor wink.gif

          Det jag vet finns i trädgården är 4 äppelträd, 2 körsbärsträd, rabarber och 2 rosenhallonbuskar. Annars är det diverse rabatter och land som jag inte har en aning om vad det är i. Tänker väl ta det rätt lugnt nu första sommaren och se vad som finns redan. Vet ju inte ens om de blommor som finns i rabatterna är såna som kommer tillbaka år efter år, eller om det är "engångs". En sak har jag på min önskelista för i år i alla fall och det är svarta vinbär, så det ska införskaffas och planteras. Hur funkar det? Blir det vinbär i år redan, eller först nästa år?

          Sen kanske det blir nån kruka eller liknande vid altanen med några fina blommor. Tips på bra nybörjarblommor?

          Tar med tacksamhet emot alla nybörjartips smile.gif


          --------------------
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          smuleborg
          Inlägg 08-02-2011, 19:37
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 623
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 799



          Håller med, ta det lugnt i början för att se vad du redan har - och för att känna in vad du skulle vilja ha.

          I en befintlig trädgård kan det gömma sig en mängd växter som du tycker om och "rariteter". Jag skulle vänta en säsong innan jag i alla fall rörde befintliga rabatter (annat än försiktigt rensa ogräs och så).

          Använd kameran som Kerstin och Överböligen skrev, dels för egen dokumentation (man glömmer snabbt, och nästa vinter kanske du vill planera), dels för att det i detta forum finns hög kompetens vad gäller bland mycket annat växtbestämning och hur växterna ska skötas.

          Köp någon basträdgårdsbok. Jag skulle välja "Din trädgård" av Karin Berglund (funkar mycket bra för nybörjare). En bibel för grönsaksodlaren är Lena Israelssons "Handbok för köksträdgården". Jorden är A och O, Börje Remstams bok "Min dröm om lustgården" är ingen nybörjarbok, men kanske borde vara det?

          Jorden är A och O. Fundera redan nu på om du vill köpa all jord (riktigt bra jord finns inte att köpa för pengar) eller om du vill kompostera trädgårdsavfall och hur du ska göra det. En tredje väg är att täckodla eller möjligen kombinera täckodling med kompostering.

          I kruka på altanen, det beror på vad du tycker om. Lättskötta är lobelia; jag har fnyst lite åt lobelia tidigare, men i somras kom vi att köpa en färdig planta, åt det mörkblåa hållet, fin. Blommade från tidig sommar till frosten tog den. Krävde bara en skvätt vatten då och då, behövde inte ens nypas. Tagetes är lättodlade, om man tycker om dem (det finns ju en väldans massa sorter). Vissa kryddväxter är lättodlade i kruka. Vi brukar köpa en planta fransk dragon varje år (resten av våra kryddor är perenner på friland), som vi samodlar i kruka med en färgklick. Pelargon, jag älskar pelargoner! Har ett 30-tal sorter (det har alltså inte gått överstyr). Jag tycker fortfarande Mårbacka är en av de finaste. Pelargoner vill dock inte stå i alltför stor kruka, krukstorleken ska ökas pö om pö.


          --------------------
          smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 02:08
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon