CITAT (Cilla @ 16-09-2004, 01:13)
Som sagt - kräfta sprider sig inte genom pollinering vad jag vet. Har du läst forskning som tyder på annat? Då är jag mycket intresserad (läser allt jag kommer åt om Nectria Galligena).
Nej, min fundering gällde bara om nu Uno skulle vilja plantera ett sådant träd på sin tomt så skulle han också behöva plantera ett James Grieve eller Trans. blanche, träd som man annars avråder från p.g.a dom är kräftkänsliga.
MEN enligt E plantas hemsida är det helt andra pollinerare till Boskoop, nämligen Alice, Aroma, Cox’s Orange, Discovery, Ingrid Marie, Katja, Lobo!
Hur hänger det ihop?
Konstaterar att Belle de Boskoop endast går i zon II (enligt Ebe plant) och i zon I (enligt E planta), så det är många som inte kan ha det av den anledningen.
Är det normalt med så motsägelsefulla uppgifter i beskrivning av frukträd?