Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Elpriser
          Carl
          Inlägg 21-02-2011, 09:08
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 222
          Medlem sedan:
          18-04-2007
          Medlem nr: 9 850



          Hörde precis på radion att ett normalt svenskt börsbolag gör en vinst på cirka 150 000SEK per anställd. VATTENFALL GÖR EN VINST PÅ 3 500 000 PER ANSTÄLLD. Snacka om monopol.

          Redigerat av Carl: 21-02-2011, 09:09
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gossen Ruda
          Inlägg 21-02-2011, 13:08
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 23 957
          Medlem sedan:
          08-11-2002
          Medlem nr: 296



          Det var väl kanske en bra idé rent allmänt att släppa elmaknaden fri men resultatet blev en katastrof. För att en konkurrensutsatt marknad skall fungera krävs att det skall finnas flera konkurrenter att välja med och att dessa har en viss affärsmoral. Där sket det sig ordentligt, ett fåtal stora aktörer har hand om en oligopolmarknad och alla är bara ute efter att maximera vinsterna. Det krävs ett överskott på energi för att konkurrensen skall fungera men när det börjar bli så minskar man bara på produktionen för att hålla uppe priset. Sen står det där flinande mähet till vd för Vattenfall och skryter med hur stor vinsten blivit. Jag får en stor lust att trycka upp en elmätare i häcken på honom. Det är vi konsumenter som tvingats till att skapa dessa övervinster.

          Distributörena är nästa profitdrivande aktör. Där råder ett absolut monopol och det utnyttjas till max. Alla lokala små energidistrubutörer på kommunnivå med affärsmoral blir ofta uppköpta av större aktörer varvid priserna direkt stiger. Stordrift borde betyda lägre kostnader men istället ökar vinsterna, har man ett monopol finns det ingen drivkraft att hålla nere priserna för då minskar bara vinsterna.


          --------------------
          Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです

          Straight for ever. Cogito, ergo sum.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 01-08-2025, 02:05
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon