CITAT (gnon49 @ 25-02-2011, 12:08)

Även om utsläpp o förbrukning minskar så är det ju den totala mängden som är intressant. Ökar bilparken så ökar utsläppen. Trots all så finns det inga miljöbilar i ordets rätta bemärkelse. Att göra bilarna allt mer rena är egentligen bara att köpa lite mer tid.
Ja, klimatet bryr sig inte om varifrån utsläppen kommer utan det krävs en totalminskning. Trafiken ökade med 2% under 2010 varav lastbilarna ökade med knappt 3% och personbilarna med drygt 1% enligt rapporten.
Att trafiken ökar sina utsläpp är ju skämmiga siffror för den förda politiken, det fungerar helt enkelt inte. Mycket av godstrafiken borde ju föras över till järnvägen men där görs ju inga stora investeringar som bekant, istället skall det investeras och byggas Förbifart Stockholm som kommer att öka trafiken ytterligare.