bergspalm, pygmedadelpalm, buskpalm, kentiaplam - alla dessa överlever mörker. är det för mörkt växer dom inte men det som är bra med dom är att dom inte vissnar ner så lätt heller. och blir det lite ljusare igen i perioder så växer dom lite.
yucca är en annan som överlever mörker, men som inte växer så bra i mörker men heller ejn vissnar i mörker.
har man dåliga lägen, så ska man välja växter som inte vissnar sålätt och som har hård, tjocka och rejäla blad dvs ormbunkar med helablad, palmer, kaktusar, ampellilja, kottepalm (vill dock ha svalt på vintern) och liknade.
man ska inte välja växter med ''blad'' blad (fäller bladen och det blir en risgväxt, exempel ficus, rumsask, citrus, cissus) eller växter med tunna och känsliga blad.
|