CITAT (Markus_H @ 27-02-2011, 23:36)

Den viktiga slutsaten är att demokrati är mer än att ha fria val med en bestämd intervall. Att alla är lika inför lagen, ingen diskriminering av etnisk eller religiös grupp förekommer, att domstolar är oberoende, att nepotism och korruption bekämpas och att det finns tryckfrihet och frihet att organisera sig är väl utmärkande för en "funktionell" demokrati som är mer än en demokrati på pappret?
USA är intressant att diskutera ur demokratisk synpunkt. De har en konstitution som många ser upp till men det är ingen medborgerlig rättighet att få rösta! Du får inte rösta om du är straffad och du får inget röstkort automatiskt utan måste själv registrera dig.
Fast USA uppfyller alla krav på demokrati även om deras system är lite annorlunda. Grundlagen bestämmer att alla över arton oavsett kön och hudfärg får rösta däremot kan man på lägre nivå besluta att om du gjort dig skyldig till brott(oftast fängelse)så kan du bli av med din rösträtt tillfälligt eller på livstid. Den biten är egentligen inte helt fel faktiskt, varför ska brottslingar som begår grova brott få rösta om de inte vill leva efter samhällets regler?