Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför är korven böjd?
          Carl
          Inlägg 10-03-2011, 09:15
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 222
          Medlem sedan:
          18-04-2007
          Medlem nr: 9 850




          Jag frågade SCAN om ni undrat så har ni svaret nedan:

          Hej Carl!

          Korv har ju traditionellt stoppats i djurtarmar. Tarmarna är naturligt lite böjda vilket gör att korven får en böjd form (det finns delar av tarmsystemet som är rakt sk. raktarm och av det gör man till exempel salami). Korv som stoppas i naturtarm i dag är fortfarande lite böjd som våra kryddiga korvar till exempel som är stoppade i svintarm. Falukorven stoppas ju i plast- eller naturintarm nuförtiden och då gör man den ofta böjd som en naturtarm. Det har ingen praktiskt funktion utan är något som konsumenterna önskar sig. Man vill av tradition ha en böjd falukorv helt enkelt. Vi har en rak falukorv också och i vissa delar av Sverige är man inte lika petig så där går den att sälja men i andra delar ska man bestämt ha en böjd korv.



          Det är lite som grön och gul såpa som förr tillverkades av olika grundmaterial i olika delar av Sverige och därför fick olika färg beroende på var i landet man befann sig. Nuförtiden är det samma sak i flaskorna men med olika färgämnen eftersom att det är omöjligt att sälja grön såpa i vissa delar av landet och vice versa.

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          theseraphim
          Inlägg 11-03-2011, 09:25
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 494
          Medlem sedan:
          15-02-2008
          Medlem nr: 14 081



          Falukorv om det ska vara hel bit måste väl vara börj plus ha en viss köttmängd för att få heta falukorv, det är ju en skyddad produkt som man inte får göra vad som helst med(no fäbodjänta!).
           
          Citera
          Anma
          Inlägg 11-03-2011, 10:28
          Länk hit: #3


          Medlem
          Antal inlägg: 10 260
          Medlem sedan:
          02-05-2005
          Medlem nr: 5 642



          CITAT (theseraphim @ 11-03-2011, 09:25) *
          Falukorv om det ska vara hel bit måste väl vara börj plus ha en viss köttmängd för att få heta falukorv, det är ju en skyddad produkt som man inte får göra vad som helst med(no fäbodjänta!).

          Att den måste innehålla viss mängd kött är sant, men det finns ingen regel som förhindrar rak falukorv med rätt köttmängd att kallas falukorv. Som denna till exempel.

          Själv föredrar jag rak falukorv, tyvärr finns det inte i den butiken där vi handlar oftast.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 04:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon