CITAT (Bee @ 13-03-2011, 19:07)

Gjorde en sökning och såg att senaste inlägget i den gamla träningstråden var från 2008. Det verkar vara dags för en ny.
Jag börjar. Efter ett uppehåll på närmare 20 år (!) har maken och jag skaffat gymkort. Vi går också på Pilates en gång i veckan, andra terminen nu. Vi kände att nu var det "rätt" läge. Det räcker inte med att gå ut och strosa då och då, vi behöver lite mer.
Pilates ger oss smidighet och styrka i ryggen. Gymmet ger också smidighet men framförallt kondition. Vi har varit på gymmet två gånger i veckan i fyra veckor nu. När kan jag förvänta mig att min något trånga jeanskjol skall sitta lite bättre?
Hur tränar ni andra?
Friskt jobbat att ta tag i träningen efter 20 år!

Angående när du kan förvänta dig resultat i form av viktnedgång så går det inte att svara på utan att veta dina matvanor. Vikt är till största delen vad du äter och inte hur du tränar, självklart förbränner du mer när du tränar men får du fortfarande i dig ett överskott av kalorier så kommer du inte tappa vikt ändå.
Själv tränar jag på friskis och svettis två-tre gånger i veckan, vilka pass varierar.