Jag brukar oxå odla vitlök som gräslök. Jättebra att använda i sallader, wok, smörgåsar o.s.v. Brukar oftast bli att man trycker ner riktigt torkade och dåliga vitlökslyftor som man inte vill använda annars, de flesta av dem brukar ändå orka gro och ge "gräs".
Vanliga fräscha vitlöksklyftor är enklast att lägga in enbart i vanlig olivolja utan desto mera konstigheter. När vitlöken är slut går det jättebra att använda oljan på bröd, stekning och annan matlakning. Mycket av vitlökssmaken finns kvar i oljan.
P.s minns inte vilken av de engelska drottningarna det var, men någon av dem hade sin kock att tugga på en vitlöksklyfta och andas på maten före servering. Hon ville bra kunna förnimma vitlöken