CITAT (gnon49 @ 19-03-2011, 23:08)

Ärligt talat förstår jag inte tråden. En vild o en tam hund drabbar samman och en dör. Jaha, sånt händer. Så fungerar ju naturen. Det vet alla.
Bilden på ett slaktat lodjur, hängande i ett träd, är ju helt sjuk. T.om garvade jägare måtte tycka bilden är makaber o osmaklig.
Om du kollar lite på olika jägarforum, så använder dom just sånt här som Jonny-jägare har gjort här för att försöka sprida vargskräck eller blossa upp varghat. Ist. förlöjligar dom sig själva ÄNNU mer.
Dom flesta människor reagerar precis som du.
Lite vid sidan om: Dessa grupper var förbannade för några veckor sen då den första dvärgbandmasken upptäcktes i en räv. Som bekant har dom satt upp falska skyltar, delat ut flygblad mm. med innehåll att vargen kommer sprida masken med rekordfart. Allt för att försöka få stöd för sitt sjuka varghat. Nu vet forskarna att det är räven , sorken, hunden och andra smågnagare som är dom som smittas lättast.
Men varghat kan göra människan att göra helt bisarra saker, precis som jägaren Jonny har gjort här.