Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur länge måste gödsle står innan det är färdigbrunnet?, Om det stått sen i höstas, antar jag att det inte är klart
          Söttok06
          Inlägg 24-03-2011, 22:05
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 405
          Medlem sedan:
          18-05-2007
          Medlem nr: 10 494



          Ska det stå längre i påsarna? Förra året fick jag ett helt myrbo i påsen, men antagligen var det hål i den. Kommer eventuellt beställa ett gäng hästgödsel utblandat med Halmpellets. Leverantörerna sa att det stått sedan i höstas. Kanske kan jag spara men då sätta ytterligare en påse runtom för att inte myrorna ska kunna ta sig in.
          Oftast finns inte brunnen hästgödsel att få tag i här i Stockholmsområdet, om man inte köper säckvis på typ Plantagen (kogödsel).
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Gunilla T
          Inlägg 25-03-2011, 10:50
          Länk hit: #2


          Gäster






          Gödseln är klar och nedbruten (brunnen) när man inte längra kan urskilja vilket djurslag gödseln härstammar ifrån och den inte längre luktar gödsel. Den doftar och ser ut som mull när den är färdig.

          I en sluten plastpåse händer inte så mycket eftersom mikroorganismerna som bryter ner materialet kräver syre för att processen skall fungera. Ingen nedbrytning kan heller ske om materialet är fruset, småkrypen dör då. Trädgårdskomposter står ju stilla hela vintern, man brukar tydligt kunna se när nedbrytningen fungerar igen, materialet sjunker ihop.

          Gödseln måste först bearbetas av mikroorganismerna innan näringsämnena blir tillgänglig för växterna.

          Jag brukar låta min gödsel ligga två säsonger (två år) innan jag använder den.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-09-2025, 01:24
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon