Medlem
Antal inlägg: 113
Medlem sedan: 19-09-2009
Medlem nr: 26 154
Till er som tycker jag är hemsk som kallar kaniner för "skadedjur" - sorry!
MEN de äter allt, i år har det ännu så länge bara funnits lite små vårblommor. Krokosarna fick jag glädjas åt i två vackra dagar förra helgen. Nu börjar tulpanbladen sticka upp ut jorden och direkt är kaninerna där o nafsar. I fjol åt kaninerna allt jag försökte odla till och med de gröna bladen på löken. Så jag skulle vilja få lite bukt med de små inkräktarna innan jag börjar min vår sådd.
Tänkte börja vårsådden med att sätta potatisen i helgen och sen så ska allt det andra få följa efter.... (potatisen var kaninerna faktiskt inte på i fjol - men det blir lite tråktigt att bara odla potäter..)
Medlem
Antal inlägg: 23 957
Medlem sedan: 08-11-2002
Medlem nr: 296
Nu tror jag dock inte att kaniner medvetet gräver sig under ett staket, så klipska är de inte. Testa. För något 10tal år sen hade jag lite problem med kaniner men de senaste årens hårda vintrar har tagit knäcken på dem. Flytta norrut.
--------------------
Mera Japan-pop åt svenska folket AKB48と日本を発見するには、長い時間に起こった最高のことです