Efter att ha varit utan kompostkvarn i ett år när min gamla knivkvarn pajade, så har jag nu köpt en Stiga Bio Quiet valskvarn. Är fantastiskt nöjd med den

! Har kört i ca 5-6 timmar utan några som helst problem eller stopp. Den har tyst och snällt tuggat en två meter hög och ungefär lika bred idegran, 15 meter nedklippt häck av rosenspirea och blandad sly. Fick dock ställa in valsen fast den skulle vara fabriksinställd enligt bruksanvisningen.
Jag hade tidigare en knivkvarn av märket Alko. Den höll två säsonger, men det var ett evigt pillande, man fick öppna hela manicken titt som tätt och rensa när det blev stopp. Skruven som höll ihop plasthöljet var knepig att få rätt och till slut var gängorna i muttern slut. Den förde ett j...la liv, så grannarna inom 300 m omkrets blängde snett och att köra utan hörselskydd var inte att tänka på. Rekommenderas alltså INTE! Aldrig mer en knivkvarn!