CITAT (flaxss @ 12-04-2011, 12:35)

du kan klippa undertill, den rotade biten kan du nog sätta i jord. den biten du klippte av kan du också sätta i jord eller, slänga om du inte har plats.
nu får jag dåligt samvete

min vinranka har innan bott i 0,5-1L kruka, köpte den 2008, sen igår kom den äntligen ut ur fängelset och planterade i marken. men den verkade inte alls bry sig om att ha liten kruka, med tanke på att den i vintras hade vuxit ca 3-4m i källaren, så har den gjort innan också på vintern. och även fått meterlånga skott ute under sommaren. så även i liten kruka har den växt bra. kanske inte det bästa.
Fikon
Ok, låter bra det.
Tackar
Ska bli så skoj att följa dessa i sommar. 2 olika sorter är det. Möjligtvis 3.
Den 4e sorten den dog tyvärr.
Vilka sorter har jag ingen susning av dock. Man ser dock tydligt på de 2 olika sorterna jag har kvar att de är olika. Bladen skiljer sig.
Sedan är det mkt mer frekvent med nodder på den ena sorten. Är det ngt genetiskt el har det med hur mkt tillgång till näring de haft?
Vinrankor
Ok, bra att inte jag är ensam om att ha mina vinrankor trångt. Ska försöka plantera lite större & ska även jag ner i backen med ett par.
Eftersom du gjort det redan gör jag det nog med om ngn vecka när jag har tid igen.
Jag har 1 sort som jag fick av en kollega vars plata alltid stått utomhus, så den ska ju vara härdig. Får avhärda lite först bara.
Sedan har jag en sort köpt på Netto i fjol. Ingen aning vad den har för skills men får väl testa lite. Har sticklingar i frysen ff från den som jag tänkte plantera på fredag.
Sedan har jag 4st plantor från köpt frukt. De står supertrångt & jag ska plantera om den senare med. Inte prioriterat dem så högt. Men det är de som växer klart mest. Superfart på, har redan flera skott & fått en massa blad.