CITAT (Bengalow @ 12-04-2011, 22:16)

Varför slopar ni parentesen omkring 9+3? den står ju kvar även efter additionen!
alltså 48/2 *(9+3)= 24 *(9+3)
Jag fick lära mig att division går först, sedan multiplikation och därefter addition och subtraktion. Parenteser var för att särskilja operationer INOM problemet
Men du har helt fel. Parenteser går först, sedan upphöjt till, sen multiplikation, och till sist addition. Division är för övrigt en typ av multiplikation.
Anledningen till att svaret blir två är pga av en oskriven regel som gäller mellan täljare och nämnare vid division. Utan den regeln är inte uttrycket definierat.
CITAT (Huggorm @ 12-04-2011, 23:56)

Gossen Ruda, Aqvakul och Ryss-Boris säger alltså att det blir två, medan Tapio, Bengalow och Anders zon 1 lika säkert hävdar att det blir 288

Det är skit samma vad de säger, för jag har rätt

Jag hävdar att det blir två om och endast om det står så att (9+3) är i nämnaren. Vilket man iof inte kan anta med 100% säkerhet, och därför är det odefinierat.
EDIT: DET ÄR ODEFINIERAT, STÅR DOCK (9+3) I NÄMNAREN BLIR DET TVÅ:
Redigerat av ryss_борис: 12-04-2011, 23:30