CITAT (Gita @ 20-04-2011, 16:50)

Blir inte hela manifestationen mer eller mindre ett slag i luften iom regeringen gått ut med förslag till förändringar/ förbättringar i systemet som gör att ingen skall behöva hamna mellan två stolar.
Gita
Nja , det stämmer ju inte att INGEN ska hamna mellan två stolar. 40 - 45 000 har blivit utförsäkrade men endast de c:a 2 000 allra sjukaste får möjlighet att få fortsätta vara sjukskrivna om förslaget går igenom och då fr o m 2012-01-01.
Under tiden kommer flera sjuka att bli utförsäkrade bara p g a att tiden gått ut , inte för att de blivit friska.
Och , som jag skrev förut , om dina sjukförsäkringsdagar går ut dagen efter att du blibit opererad så ska du dagen efter gå till Af !!
Tänk också på att vi pratar om en försäkring , inget bidrag som dagens regering gärna vill ha det till , utan en försäkring som vi betalar premie till.
Om man gjorde likadant i andra försäkringar , t ex om man har inbrott hemma så får du bara ersättning för en del av prylarna som stulits , vad skulle folk säga då ?