Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > TOMATER I VARDAGSRUMMET
          kajhsd83j
          Inlägg 29-04-2011, 15:01
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 4
          Medlem sedan:
          27-04-2011
          Medlem nr: 42 144



          Hej alla!

          Jag undrar ifall det är möjligt att odla tomater i en balkonglåda inomhus, eller om jag måste flytta plantorna till större och djupare krukor för att de ska bli riktigt stora och bära frukt. Jag tänker använda mig av en pensel att flytta över pollen plantorna emellan för att lösa det problemet. Jag har planterat ganska många plantor och de är omkring 30 cm långa just nu. Vad tror ni! Kan de bära frukt i en balkonglåda i mitt vardagsrumsfönster eller tror ni att jag måste plantera om dem i större och djupare krukor?

          Tomater är goda :]

          /e
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          aromata
          Inlägg 30-04-2011, 08:03
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 100
          Medlem sedan:
          10-02-2003
          Medlem nr: 715



          Plantorna klarar sig med en liten jordvolym OM de får tillräckligt med vatten och näring. Kommersiella odlade tomater har 2-3 liter substrat per planta.

          Tomater är vindpollinerande, inte korspollinerande, så du behöver inte använda pensel. Det räcker om du skakar blommorna kanske en gång per dag.

          Jag tror att det blir för mörkt att odla inomhus, även i ett ljust läge. Du kan inte förvänta dig några stora välutvecklade tomater.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 10-08-2025, 19:36
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon