Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur toppar man en planta?
          apoteque
          Inlägg 06-05-2011, 07:59
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          05-05-2011
          Medlem nr: 43 174



          Hej allihop! Är ny både på forumet och på odling.
          Hur gör man egentligen när man toppar en planta? Ska man nypa av de högsta grenarna precis ovanför ett bladpar? Jag har läst att om man gör så, så förgrenar sig plantan där sen. Vilket ju borde leda till en mer buskig planta, istället för en lång och gänglig. Har jag uppfattat det hela rätt? smile.gif

          Hittills har jag basilika, timjan, slätbladig persilja, rosmarin, koriander, gräslök, en tomatplanta, en paprikaplanta och några smultronplantor. De står inomhus på natten och utomhus på dagen.
          Sen har jag även sått frön av vitkål, rädisor och en sallad som står i fönstret och väntar på att komma upp.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          fixarn
          Inlägg 06-05-2011, 19:24
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 106
          Medlem sedan:
          20-04-2011
          Medlem nr: 41 950



          Inga frågor är dumma! Sök lite på dina frågor under "Sök" häruppe, så kanske du hittar det mest elementära som du behöver i början. Annars är det bara att fråga på. Vad det gäller toppning, så behöver/ska en del växter inte det eftersom de inte brukar/behöver förgrenas. De växer liksom bara i "buketter", knippen ändå, som t.ex. persilja. Det är bara att skörda när du behöver, eller vänta till i slutet av sommaren och frys in hela rasket, så har du långt in på vintern se´n! Lycka till coh välkommen in på forumet!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-02-2026, 19:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon