CITAT (Gunilla T @ 16-05-2011, 11:04)

Inte många här som är intresserade av surjordsväxter? Det finns ju ett enormt utbud som kan tillföra trädgården många spännande växter. Många växter klarar ju också att växa i både normal trädgårdsjord och surjord.
Varför är intresset så litet? ....bara nyfiken....
Jo jag är intresserad, men kan dåligt om surjordsväxter. Har några rhododendron och blåbär. Skulle gärna ha mer men är rädd att det kräver för mycket arbete eftersom min trädgård till största del är utan surjord och ganska torr.
Har funderat där vi planterade blåbären och en rhododenron för några år sedan om man skulle våga utöka med några azaleor eller liknande, lingon tänkte jag just i helgen att jag skulle kunna kanta blåbären med, men det är ännu bara en tanke. Rhododendron o blåbären vi satte har tagit sig ordentligt, så trots att det är rätt torrt (fast vi vattnar rejält då och då) så verkar de ju trivas. Det är förvisso ganska skuggit just på den delen av tomten, inte jätteskuggigt, men en björk o 2 körsbärsträd i jätteformat tar en hel del av solen.
Tanken finns således men vi får se vad det blir av den.
Helén