Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hoyans blad skrumpnar, Bladen verkar torra och skrumpna
          Backaullis
          Inlägg 18-05-2011, 07:41
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1
          Medlem sedan:
          18-05-2011
          Medlem nr: 47 411



          Har en hoya med "krulliga" blad som växt och blommat. I vintras började bladen skrumpna och bli skrynkliga och förlora sin spänst och den har inte blivit bättre nu i vår. Vet inte riktigt hur jag ska sköta den för att den ska bli bra igen. Är det någon som vet hur jag kan få blomman att trivas igen?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          La Fleur
          Inlägg 19-05-2011, 07:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 71
          Medlem sedan:
          20-04-2011
          Medlem nr: 41 954



          Jag skulle gissa att rötterna dör för dig. Hoyor vill ha jord som släpper in mycket syre. De flesta Hoyor vill ha jämn fukt men tål att torka upp mellan vattningarna. Vet många Hoyafantaster som har i stort sett alla sina Hoyor i självbevattnande krukor. Att dina rötter dör kanske kan bero på en för kompakt jord och att den stått för blött.

          Jag håller med de andra här om att ta några sticklingar. När de har rotat sig ordentligt ska de planteras trångt i bra Hoyajord. Jag blandar själv. Ca 50% krukväxtjord av bra kvalité, 25% perlit, 25% små lecakulor. Sen har jag vermiculite hemma så jag slänger i lite sånt också eftersom den håller fukten så bra. Lecan hjälper till att få en luftig jord och perliten gör detsamma men håller en del vatten så att jorden inte torkar ut helt. En del blandar i Orkidéjord.

          Man får tänka på att Hoyor växer på andra träd som epifyter i det vilda. Den slår rot i den lilla jord/mossa/grus den kan hitta i en grenklyka tex. Ungefär som många orkidéer. Hoyor behöver med andra ord lufta fötterna o få väldigt lite näring och stå trångt.
          Som näring brukar man säga en halv rekommenderad dos Blomstra funkar fint. Knappt.



          --------------------
          //Emma zon III-IV
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 07:48
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon