Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Beskära nyplanterad häckplanta liguster?, maj månad sv skåne
          Blomman71
          Inlägg 21-05-2011, 16:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 51
          Medlem sedan:
          13-03-2009
          Medlem nr: 21 578



          Bör jag beskära de plantor av liguster som jag har planterat om idag?
          Förslag?

          Fick byta ut några plantor som inte tog sig och tog av "reserven" som stod sammanbuntade i en annan dela v trädgården. Om inte nu direkt när i så fall?

          Övriga plantor ska jag beskära i mitten på juni/innan midsommar.
          .

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Sommartorparn
          Inlägg 22-05-2011, 09:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 045
          Medlem sedan:
          24-06-2004
          Medlem nr: 3 927



          Vad gäller beskärning så skulle jag under uppbyggnadsskedet beskära häcken på vårvintern innan saven börjat stiga. Varför? Därför att tidig beskärning stimulerar skottillväxt och det är ju det man vill uppnå när man bygger upp en häck. Sedan lite putsning vid midsommar av de uppstickande skotten. Varje år släpper du upp den 10-15 cm över förra årets höjd. Det går långsamt men då blir den tät och fin. Klipp den så att den är bredare i basen än i toppen vilket underlättar för solen att komma åt där nere och så att det blir blad hela vägen ner.

          Det är visserligen skonsammast att beskära buskar och träd i månaderna juli, augusti, september - det gäller som en allmän tumregel, framför allt om man vill glesa utan att samtidigt stimulera skottillväxten. Sedan kan det skilja sig lite mellan olika slags buskar och träd vilken som är den bästa tiden, bland annat med avseende på deras blomning. En bra bok att ha för den som har trädgård är "Nya beskärningsboken" av Alm m.fl. Där finns listor på de vanligaste buskarna och när de bör beskäras.

          Lite gödning kan du väl kasta på. Men tänk på att de små rotsystemen än så länge inte kan ta upp så mycket näring. Det absolut viktigaste är vatten! Stora rotblötor bättre än småskvättande så att rötterna letar sig nedåt i stället för att stanna i ytan.

          Lycka till!



          --------------------
          Hellre planering än plantering
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 07-08-2025, 12:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon