Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Råd vid/om inköp av körsbär
          MissLeia
          Inlägg 22-05-2011, 08:51
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 170
          Medlem sedan:
          22-03-2011
          Medlem nr: 41 318



          Hej! Har ett ställe på tomten som jag har en vision av att ha ett fint träd. Står avundsjuk och stirrar på grannens blommande körsbärsträd och just det trädet hade känts perfekt just där. Nu kan jag ju ej direkt sno just det trädet utan får nog skaffa ett eget iställe. Dock så har jag försökt söka information om olika sorter, storlekar etc men jag tycker inte att jag hittar något vettigt. Dessutom frustrerad upp till öronen efter att ha googlat och försökt ta mig in här, använda sökfunktionen etc, men inte min dag i teknikens anda kan jag konstatera.

          Läget är dels stockholm, ganska nära en vägg dock, halvskyddat men sol sommartid så är det nog större delen av dagen när det kommer till kronan. Dock ej hela så att säga. Men kan ni tipsa om bra sorter som inte blir hysteriskt stora men goda bär? Eller tips överlag om det är dårskap överlag att ha för nära hus?

          Tacksam för tankar och råd på vad jag ska tänka på!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KRT
          Inlägg 22-05-2011, 15:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 3 001
          Medlem sedan:
          17-09-2009
          Medlem nr: 26 121



          Om du absolut vill ha ett körsbärsträd så finns det sk "pysslingträd" som blir betydligt mindre än vanliga körsbär (som ju kan bli riktigt höga). Jag har ett Sam på Gisela5, vilket betyder att det är av sorten Sam och grundstammen heter Gisela5.
          Andra sommaren efter ålantering nu, och det verkar bli frukt i år - inte så måbga men jag räknade till 15-20 ärtstora blivande körsbär smile.gif
          Trädet har växt ca 2 dm, så det lär ta tid innan det blir för stort, viljet är precis vad vi vill!



          --------------------
          Ärvd trädgård i sydvästra Skåne (zon 1)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 04-08-2025, 16:09
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon