Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > "Kompostorm", Är det vanligt?
          Red Top
          Inlägg 24-05-2011, 16:18
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          24-05-2008
          Medlem nr: 16 329



          Tillhör det vanligheterna att kopparödlor håller till i kompostbehållare? För det är väl en sådan? Kopparödla alltså.

          Den här rackaren såg jag och störde första gången i går. Döm om min förvåning, när den var kvar i dag. Det är en rejäl en. Tror aldrig att jag sett en fullt så lång och fet förut. Det kanske är en hona med buken full av ungar?

          Kan den verkligen livnära sig på det den hittar i komposten. Mest grönsaksrester, kaffesump och äggskal? För våra fina kompostmaskar har den nog redan satt i sig.

          Ber om ursäkt för den dåliga bildkvaliten, men det är mörkt nere i komposten, så jag blev tvungen att använda blixt. Inte så bra, med tanke på ödlans glänsande skinn. smile.gif Var tvungen att "gräva" upp den för att få en bild överhuvudtaget. Den syntes bara delvis och var snabb på att gräva ner sig igen.


          "Kompostorm"



          --------------------


          Att alltid vara en smula barn, det är att vara riktigt vuxen.

          Jevgenij Jevtusjenko



           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Red Top
          Inlägg 24-05-2011, 23:29
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 8 776
          Medlem sedan:
          24-05-2008
          Medlem nr: 16 329



          Tack för alla svar.

          Vi har haft kompostbehållaren, i säker 15 år och aldrig förut har jag stött på en kopparödla. Möss i mängd, som lyckats knapra sig in genom plast och frigolit, en sommar, när det var ovanligt torrt, men inga ödlor.

          Jag trodde de trivdes bättre i friska luften. När jag först fick syn på en del avkroppen ovanför kompostmaterialet, tänkte jag att det var en ovanligt fet daggmask. Sen slog det mig vad det var.

          Vi använder grep i komposten, men behöver sällan rota runt särskilt djupt. Nu får vi/jag vara ännu försiktigare.

          Tur förresten att det inte var min man som fick syn på den. Han är inte rädd för ormar, men han tycker alla ormliknande varelser är synnerligen obehagliga. Jag kanske inte ska berätta för honom utan sköta komposterandet själv. wub.gif

          Att det dröjde så länge innan jag återkom, beror på att "vågorna" som håller mitt mobila bredband i kontakt med masten måste ha blåst runt alldeles förfärligt i dag. Kraftiga stormbyar och c:a tre minuters uppkoppling per försök. Irriterande. mad.gif Nu är det natt och har slutat blåsa.


          --------------------


          Att alltid vara en smula barn, det är att vara riktigt vuxen.

          Jevgenij Jevtusjenko



           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 25-10-2025, 21:57
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon