Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Citrus
          djur7
          Inlägg 30-05-2011, 21:19
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 197
          Medlem sedan:
          17-08-2007
          Medlem nr: 12 095



          Hur får jag fortast rötter på ett skott av kalamondin har det i vatten nu haft det ca 3 veckor och inget händer´.


          --------------------
          MVH SANDRA
          ODLAR I ZON 2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Sainty
          Inlägg 31-05-2011, 12:40
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 112
          Medlem sedan:
          16-06-2007
          Medlem nr: 11 069



          Du ska alltid ta minst 1-åriga grenar som stickningar. De är lite robusta och oftast, men inte alltid tydligt förvevade. Beror på hur långt den fått växa. Men ser du små små bruna eller vita streck på en gren så betyder det att den håller bli förvevad och det är också signalen på att den är redo att offras som stickning.

          Det går att rota en ganska fräsch 6-8 månaders gren men sannolikheten att den ska klara sig är ganska liten. Nästan obefintlig.

          Har själv en kalamondin sedan 3 år tillbaka och har i år gjort om den till ett dvärgträd på 30 cm, mestadels pga att jag fick ett par sköldlöss så jag satsade allt eller inget så att säga: klippte av mesta av grenarna, tog bort alla blad och 3/4-del av rotstammen. Likadant försök på en citron vållade inga problem, och växten vaknade efter ca 6 veckor. Kalamondinen däremot har tagit 4 månader att väcka till liv. Med detta som bakgrund skulle jag därför gissa på att kalamondinerna är lite sega när det gäller rotutveckling. Ha därför tålamod.

          En stickning av en citron tar ca 4 veckor att rota. Beror nog lite på växten och på vädret. En av mina stickningar i år började slå ut skott och blomma efter 1 vecka i jorden. Märkligt tyckte jag, men det visar att det alltid finns undantag.

          Några stickningar av en kalamondin har jag dock inte gjort ännu.

          Vet inte i vilken kondition din nuvarande stickning av kalamondinen är, men har inte stickningen börjat bli brun så är sannolikheten att den mår bra och överlever. Mitt allmänna råd är att spara 2 blad, klipp dessa blad till hälften. Sätt ner 4 sugrör av lämplig höjd i jorden, på med en plastpåse och ut i solen med den. Börjar stickningen bli brun så kan du redan nu satsa på en ny för den kommer garanterat att dö. Sugrören håller plastpåsen borta från växtens delar vilket gör att du undviker problem som uppstår när en gren ligger i vatten. Lufta varannan dag.

          Nedan har jag tagit fram en bild på en perfekt stickning. Årets skott har jag markerat med rött vilket innebär att de kan klippas av och slängas. Bladen klipps alltid till häften enligt min erfarenhet. Det vita på grenarna är just förvädningen som vi talar om.

          Bifogad fil  citrus.jpg ( 26.77k ) Antal nedladdningar: 45


          --------------------
          HAVE NO FEAR OF PERFECTION
          - You will never reach it.
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 14:59
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon