Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Hur fort växer Olvonbuskar?
          Vinberga
          Inlägg 09-06-2011, 12:30
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 21
          Medlem sedan:
          12-06-2009
          Medlem nr: 24 126



          Jag ska plantera ett antal friväxande buskar som insynsskydd, helst 2- 3 meter höga och tänkte mig först Häggmispel, bland annat för att dom växer fort. Men nu säger allt fler att den angrips av mjöldagg så pass ofta att det inte är lönt att prova. Fastnade då för Skogsolvon, el Gaffelolvon. Vet någon ungefär hur snabbt de växer, tar det väldigt många år att få upp den till 2 meters höjd?

          Redigerat av Vinberga: 09-06-2011, 12:32
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Shabbadang
          Inlägg 09-06-2011, 15:23
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 237
          Medlem sedan:
          04-07-2010
          Medlem nr: 31 771



          Mjöldagg har jag inte hört talas om på häggmispel, men det kan ju tänkas om de står torrt. Annars är det mycket vanligt på sibirisk ärtbuske. Olvon är en trevlig buske som används för lite, men den ska ha ganska fuktig jord för att utvecklas bra, helst inte ett gassigt läge utan halvskugga. Står det för torrt blir det lätt lusangrepp och kalätna blad, inte hela men en del. Men i ett halvskuggigt läge med ler- eller mullhaltig jord så är det ett bra val. Snöbollsbuske är en variant av olvon. Månadens växt nu i juni: http://www.colour-your-life.se/Artiklar/2011/Juni
          Om den växer fort? Jo, olvon växer fort med de rätta förutsättningarna (fukt) du kan räkna med 60-70 cm per år när den har kommit igång.

          Redigerat av Shabbadang: 09-06-2011, 15:24
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 12:16
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon