Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Buskrosor olika sorter, sätta öppet i zon 4 ?
          mamamaggan
          Inlägg 09-06-2011, 11:35
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 15 810
          Medlem sedan:
          11-11-2003
          Medlem nr: 2 558



          Har under flera år samlat på mig buskrosor , mest vildrosor . De är rosa alt mörkröda/vinröda/karminröda.


          En del sitter tydligen inte på rätt plats för de vill sig inte. Nu har jag börjat fundera på att göra en plantering på ett annat sätt.

          För det första , kan jag blanda de här färgerna hus som helst tycker ni ?

          För det andra , de kommer att stå mycket oskyddat , ska använda dem till att skärma av en del av gräsmattan till ett nytt " rum " , kommer de att klara det ?

          De flesta sorterna ska klara minst zon 5 har jag för mig så det borde väl gå , har dem sid sommarstugan och där har vi zon 4..

          Finns det andra nackdelar med att sätta dem så öppet ? Kommer de " älskade små djuren " ( rådjur m fl ) åt att äta upp t ex knopparna lättare ?

          Snälla ni , hjälp mig ! confused.gif

          Redigerat av mamamaggan: 09-06-2011, 11:37


          --------------------
          Mälardalen zon 2 - 3

          Att känna skuld är att vara human
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Ezereht
          Inlägg 12-06-2011, 16:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 481
          Medlem sedan:
          30-08-2006
          Medlem nr: 8 514



          Rådjuren kanske gnager dem, det går inte veta vad dom vill förän dom själv väljer att visa det wink.gif

          Du kan blanda förger, men jag tycker det oftast är finast om man försöker harmonera lite typ vit, ljusrosa, mellanrosa, starkrosa, mellanrosa, ljusrosa, vit, ljusrosa, mellanrosa, starkrosa.... etc. Men smaken är olika så det är väl upp till dig.

          Det borde klara stå blåsigt i Zon 4 om de ska klara zon 5. Blomningen ka bli mer sparsam, de kan bli lite lägre och kan starta blomningen lite senare på sesongen mot för idag om de står skyddat.

          Nu är inte optimala tiden för flytt dock, man får vattna mycket. Vår eller höst är bättre, jag gillar tidig höst, då brukar det regna mer wink.gif Så man inte behöver vattna ihjäl sig. Är det riktigt hett kan man täcka lite med något som skuggar bladen en aning om man märker de slokar mycket fast man vattnar.


          --------------------
          Temptations come, as a general rule, when they are sought.
          -Margaret Oliphant
          --------------------
          zon 5
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-09-2025, 05:07
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon