Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bad under stjärnorna, Någon som har en lösning för värmare
          Katei
          Inlägg 08-10-2004, 21:11
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          07-10-2004
          Medlem nr: 4 589



          Jag tänker ställa ett litet badkar med måtten 1200 längd, 700 bredd och 800 höjd - troligen blir det någon for av rostfritt kar, i min trädgård att använda som utomhusbad.
          Karet kommer att ha ett avloppsutlopp undertill och jag har möjlighet att ta fler "hål" om det skulle behövas. Jag har inte tillgång till el eller möjlighet till solvärmt vatten. (Tomten är nästan helt i skugga) Finns det någon som har ett utprovat tips på lämplig vattenuppvärmning.
          Ett arrangemang är att ta två hål i karet med så stor nivåskillnad som möjligt och ansluta till en separat behållare med gasvärmare under. Det värmda vattnet kommer då troligen att cirkulera av sig själv. Jag har bara funderat på detta i teorin men ej provat i verkligheten. Finns det någon som har erfarenhet och bra lösning på mitt "badkar under stjärnorna".
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Katei
          Inlägg 08-10-2004, 23:21
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 13
          Medlem sedan:
          07-10-2004
          Medlem nr: 4 589



          Fenja, du sa att hon eldade under badkaret och eftersom det tydligen var nedgrävt så fick jag inte ihop det med den trebenta vattenvärmaren. Dessutom - nog har jag både sett och använt vattenvärmare men de har stått i brygghus, varit väldigt stora och inte stått på tre ben. Det finns säkert många varianter. Tusen tack för bilden som förklarade perfekt för mig. Nu är jag med igen. Snälla träd tillbaka från dinosaurierna ett tag till och tack än en gång för tipsen.
          Gammelnalle - tack även för ditt välkomnande. Mitt badkarsprojekt befinner sig i zon 2. Nej - mitt badkar skall inte grävas ned och ja - genomströmningsprincip, det är just det jag är ute efter.
          Jag skall nog leta efter någon form av vedeldad varmvattenberedare med sluten tank som jag kan koppla till mitt kar - precis som du föreslog. Av egen erfarenhet vet jag att man verkligen kan bränna sig ordentligt på kar som man eldar direkt under. Om man har en beredare utanför karet kan man reglera värmen genom att stänga en kran för att sedan öppna den när man vill ha lite varmare vatten. Detta är nödvändigt för utebad om vintern - då måste man underhålla värmen. Visst är badkaret stort - två personer får plats. Ett standard 180 cm badkar rymmer 220 men skillnaden med mitt djupa är att man dels blir våt om hela kroppen samtidigt och viktikaste av allt; eftersom man sitter i karet och benen lutar mot väggen framför samtidigt som man kan ha vatten upp över axlarna så spänner man inte några muskler. Axlarna kan slappna av helt ochäven benen. Är det bara jag som har fullt sjå med att trycka ned uppflytande kroppsdelar i ett vanligt svenskt badkar. Dessutom går det inte att få ned axlarna om man inte lägger en sandsäck på magen och andas genom en snorkel - och då befinner sig benen halvägs upp på väggen mittemot.
          Tack igen för era tips
           
          Citera

          Inlägg i den här tråden
          Katei   Bad under stjärnorna   08-10-2004, 21:11
          Fenja   Hej och välkommen hit! Jag skrev i någon tråd ...   08-10-2004, 21:30
          Katei   Tack för välkomnandet Fenja, Jo - det finns inte ...   08-10-2004, 21:51
          Fenja   :lol: Du milde, man har verkligen trätt in i ...   08-10-2004, 22:04
          lotta_   Vattenvärmare använde man förr til...   08-10-2004, 22:04
          gammelnalle   OH vad jag älskar alla underbara TOKIGA ideer...   08-10-2004, 22:59
          Katei   Jag har kanske hittat vad jag sökte - http://www....   08-10-2004, 23:26
          Fenja   I så fall, tycker jag att du ska k...   09-10-2004, 00:27
          gammelnalle   1100 euro + tillbehör och montering.... Tur att d...   09-10-2004, 09:05
          Eva i Skåne   Jag vill absolut ha ett badkar som...   09-10-2004, 19:08
          Katei   Hej Gammelnalle - givetvis menade jag inte att ett...   09-10-2004, 23:29
          nypan   nej, inte har jag begagnat aggregat att sälja, men...   10-10-2004, 06:03
          gammelnalle   :D :lol: :rolleyes: :P f...   10-10-2004, 06:16
          Berith   Oj vad det här påminner om min brors projekt. :o ...   10-10-2004, 07:28
          Katei   Gammelnalle - jag tog inte illa vid mig - om så vo...   10-10-2004, 14:54
          Eva i Skåne   Akta dig för att avslöja var du bor, om du inte vi...   10-10-2004, 21:48
          Cilla   Jag har ett liknande projekt på gång, men har valt...   07-11-2004, 14:05
          gammelnalle   Vill inte skrämmas men det finns risker läs här me...   07-11-2004, 14:57
          nypan   hej cilla, vad intressant lösning ...   11-11-2004, 11:20


          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 28-07-2025, 15:30
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon