Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Varför blommar inte mina övervintrade pelargoner?! :o(
          Victoria
          Inlägg 24-06-2011, 10:24
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 270
          Medlem sedan:
          15-10-2003
          Medlem nr: 2 446



          Hej,

          För första gången efter flera års försök att övervintra pelargoner har jag lyckats! smile.gif

          Jag tog fram dem i slutet av februari, de stabiliserade sig lite och då beskar jag dem lite. I början/mitten på maj hade jag fina frodiga små bulliga plantor som jag planterade ut i krukor och de mår fortfarande aldeles förträffligt och är jättefina täta små plantor. Men jag ser inte en tendens till blomstänglar ännu sad.gif De har fått en skvätt svag näring någon gång då och då, inte alls vid varje vattning. För ett par veckor sedan ledsnade jag och gav dem lite hönsgödsel. Fortfarande inget. Vad gör jag för fel? Det är som sagt jättefina plantor men jag vill se blommorna!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          smuleborg
          Inlägg 03-07-2011, 21:43
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 623
          Medlem sedan:
          31-05-2007
          Medlem nr: 10 799



          Köpa nytt varje år kan man göra. Jag kan dock tycka att p. blir intressantare för varje år; "vedartade". Jag testar fortfarande med beskärning, i alla fall på de vi har flera av. Ett exempel, den vanliga Mårbackan; vi har bonsai-Mårbacka; vi har tufft beskurna Mårbacka som är fylliga, täta och höga; vi har "naturlig" Mårbacka, dvs hög och ranglig. Spänningen stigen för varje år. Just (övervintrad) Mårbacka blommar förövrigt mycket tidigt (kan t.o.m. blomma på vintern, i svalt utrymme, om olyckan är framme; fram med sekatör eller sax!).

          Vissa sorter, som jag ser det, tar något eller några år på sig för att komma till sin rätt.

          Minns inte vad p.näringen innehåller (gitter inte ränna ut till uthuset). Ska främja både blad och blomma vad jag vill minnas.


          --------------------
          smuleborg - i ett torp mitt i skogen, tre mil norr om Stockholm.

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 07:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon