CITAT (evaisa @ 18-07-2011, 10:32)

Basilika är ett mycket bra tips. Det finns flera olika sorters basilika, storbladiga, småbladiga, rödbladiga..... så det blir inte enformigt.
Förmodligen behöver du så om dem på nytt varje vår. Om du sår tidigt på våren och har extrabelysning så kommer de att hinna växa fint tills långt fram på hösten.
Tack för svar.
Jag hade ju tänkt ha dom i fönstret. Extrabelysning och sådant kanske inte är så jätteintressant då. Ingefära är ju förresten typ en rotfrukt?
Men jag går bara och köper varsin kruka för varje ört helst eller är det kanske trevligare med någon sorts ränna eller whatever? Jag har personligen inga problem med att det sprider sig och inte är odlas i regelrätta "fack". Får gärna växa lite basilika runt gräslöken och tvärtom liksom. Gillar när det lever och tycker många svenska trädgårdar (visserligen inte det vi pratar om men själva den estetiska aspekten av det) är alldesles för sorterade och avgränsade.