Vilken typ tillhör ni vad gäller krukväxter? Samlaren som vill ha så många fina arter som möjligt? Eller esteten som gärna vill skapa en vacker helhet med flera plantor av samma art, men som ju oftast innebär färre arter?
Jag är nog både och, vilket tyvärr inte funkar så bra när man har begränsat med utrymme. Det finns ju så många fina och coola växtarter som man kan ha hemma, så jag får inte plats med alla de arter som jag gärna hade velat ha. Detta brukar resultera i att man har en enda planta av varje art, vilket kan se lite plottrigt ut.
Så nu funderar jag på att hålla mig till ett relativt begränsat antal arter och välja ut en eller 2 arter som jag har flera plantor av, men oj vad svårt det är att välja bort... Blomstervagga ska jag nog föröka och ha i flera krukor. Och kanske även nån peperomia-art.
Någon mer som har samma i-landsproblem?
|