Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Anlägga ny trädgård!, Vi har flyttat till ett boende med en besvärlig sluttning!
          Annica Åstrom
          Inlägg 13-07-2011, 09:46
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 2
          Medlem sedan:
          13-07-2011
          Medlem nr: 63 770



          Hejsan! Vi håller på att "bygga" upp en helt ny trädgård! När vi flyttade in i höstas fanns bara ogräs och skräp både på uteplatsen i markplan och i vår branta sluttning! Mossa o dyl. har jag fått ordning på, men i branten har vi släpat upp hur mycket plantjord, brunnen hästskit med mera som bara försvinner ihop med underlaget! Vi har köpt massor med perenner som inte syns pga förmycket lerjord emellan! Nu har jag även snickrat ihop ngr lådor och förankrat där uppe..men där har jag bara ettåringar...Läste nånstanns att man kan så perenn fröer året före och på plats så kommer dom nästa år, men det är dåligt beskrivet vilka när man kollar på fröpåsarna! Min dröm är att bygga uppifrån och ner blandade höga växter överst för att sedan sänka höjden neråt! Uppodlade perenner börjar bli väl dyrt för oss nu..vi har redan vräkt ut pengar på att försöka få ordning! Om du har tips så är jag tacksam men snälla svara med blommornas svenska namn, latinska som man hittar här på internet snurrar ju bara till det ännu mer:)
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Crazy4Flowers
          Inlägg 21-07-2011, 14:45
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 848
          Medlem sedan:
          10-05-2009
          Medlem nr: 23 137



          Lite sent att böjra med nu men gröngödsling som passar lerjord är nog rätt bra. Jag blandar i mycket barkmylla och koskit för att få våran lerjord bättre. Förstår att det kan vara ett problem om det är jättebrant.

          Solrosor ska vara mycket bra på att luckra på djupet, vilket är ett stort problem med lerjorden är att den blir så kompakt och hård. Har du någon i närheten med hästar? Brunnen hästskit med kanske halm eller torv vore det bästa. Du behöver mycket volymer att lägga i/på lerjorden, men fördelen sedan är att den håller sig rätt fuktig och bra senare när du fått till den.

          Jag har också lerjord gul cement och mycket sluttningar, har gjort platåer här o där.


          --------------------
          Välkommen in på min hemsida www.Crazy4Flowers.se
          Börjar äntligen ljusna, men vad kallt det vart...
          // SusieQ zon 4
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 06-08-2025, 05:28
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon