Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Vad är det för en ros, köpte den som schneewichen
          nina L
          Inlägg 11-10-2004, 19:07
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 628
          Medlem sedan:
          24-11-2002
          Medlem nr: 399



          men tror inte att det är en sådan och inte heller en Iceberger. Min vita buskros doftar knppast alls och knopparna är ljust rödfärgade. De vita rosorna fick röda prickar i sommras. Vet någon... blink.gif


          --------------------
          Nin zon 2
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Unn
          Inlägg 12-10-2004, 08:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 445
          Medlem sedan:
          09-09-2003
          Medlem nr: 2 288



          Fast det där med röda knoppar och prickar....Jag drog mig till minnes att jag också sett det och nyligen läst det någonstans, så jag lommade i väg och slog upp följande om Schneewittchen i Botanicas rosencyklopedi (där den förövrigt benämns som synonym till Iceberg wacko.gif ):

          "De halvfyllda och välformade knopparna är rent vita med enstaka rosa skiftningar i knoppstadiet, särskilt i början och slutet av säsongen då nätterna är kalla och fuktiga. Under dessa perioder kan kronbladen också få en del rosa prickar vilka uppstår när regndroppar eller dagg blir kvar över natten, varefter färgpigmentet aktiveras av morgonsolen."

          Så kanske, om allt i övrigt stämmer i utseendet, kanske det kan vara rätt ros ändå - om än påverkad av den gångna sommaren?

          Funderar Unn smile.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 21-09-2025, 07:50
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon