Kirgislök ska tydligen sorken rata, det gör även rådjuren.
Och sork är ett h-e vissa år! För några år sedan gjorde de motorvägar i gräsmattan och potatislandet. De drog iväg med mina potatisar i gångarna.
Tyvärr är de så många vid dessa sorkår att kissemissan inte hinner med äveno om hon glatt kommer och visar upp dem flera gånger om dagen. Fast det kanske är grannens hon tar?

Under ett av dessa sorkår så gnagde de av alla rötter på min underbara hängsälg så den kunde jag lyfta rakt upp - inte en rot kvar! Äppelträdet intill stod och vickade, där hade de gnagt av hälften. Detta lyckades jag rädda men inte min hängsälg.

Det enda som verkar hjälpa mot sorka är att hela tiden störa ut dem. Att klippa med gräsklippare och leva rövare där de håller till... Se till att hålla gräset kort.