Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Frågor om Roundup
          Azur
          Inlägg 17-08-2011, 07:09
          Länk hit: #1


          Gäster






          Jag har en liten äng med nattvioler som blivit invaderad av örnbräken, och gradvis håller örnbräken på att skugga ut allt annat. Och det vill jag inte.

          Jag började med att knäcka blad, och det funkar, men jag måste gå varje dag och det blir för jobbigt i längden.

          Så jag köpte roundup, brukslösning på sprayflaska. Jag fuktade två svampar med roundup, och beströk ett hundratal örnbräkenblad. De blev fuktiga, men inte blöta. Eftersom jag fortfarande hade roundup kvar, så testade jag även på lövsly vid husgrunden. Jag strök roundup på några, och sprayade direkt på alla blad på andra. Sen testade jag att spraya på några piprör-tuvor.

          Facit efter tre veckor: några bruna fläckar på örnbräken-bladen, bruna bladkanter på lövslyt, och pipröret dött.

          Är roundup så här pass klent, eller är just örnbräken och sly så motståndskraftiga att de kräver stora och/eller upprepade doser? Eller är slyet och örnbräken också döda, och de bara inte vet om det än? Är det en fråga om dos? Borde jag ha använt koncentrat istället för den färdigspädda brukslösningen?
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          amaira
          Inlägg 17-08-2011, 09:28
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 6 105
          Medlem sedan:
          25-04-2004
          Medlem nr: 3 398



          CITAT (Azur @ 17-08-2011, 08:09) *
          Jag började med att knäcka blad, och det funkar, men jag måste gå varje dag och det blir för jobbigt i längden.


          Bara lite nyfiken... Varför måste du gå varje dag?

          Örnbräken är väldigt känslig för tramp. Låt det växa upp först, ordentligt! Sen går du och knäcker stammarna/stjälkarna, alltså ganska sent på säsongen. Det är effektivt.


          --------------------
          Zon 3, Mälaröarna utanför Stockholm. Fotoblog
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 00:32
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon