Nu är jag verkligen trött på buxbom och svampen Cylindrocladium buxicola, i natt kommer jag säkert att drömma mardrömmar om allt detta

. I två veckor har vi sanerat hela plantskolan, kastat och bränt buxbom för flera tusen kronor. Vi vet inte alls hur vi ska göra, vågar vi ta in flera nya plantor? Vänta till nästa år? För oss är den här svampen alldeles ny, vi har aldrig haft med den att göra innan. Men aggressiv är den och vi har fått den genom våra tyska buxbom som vi har köpt in. Till och med idag handlade min blogg om buxbom. Ja, jag är trött på detta nu.
Är det någon som vet hur man bäst bekämpar den här svampen? Eller gör vi rätt som bara slänger?
Ingen av oss har hittat någon "vettig" information hur vi ska kunna bekämpa detta och ändå så har mina kollegor, 20 och 30 års erfarenhet.