Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Sjuka syrener?, Varför tappar dom bladen
          Gröna mormor
          Inlägg 16-08-2011, 08:56
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 652
          Medlem sedan:
          10-06-2011
          Medlem nr: 54 122



          Jag har en 10 år gammal syrenberså bestående av 10 bondsyrener, fyra vita och sex ljusblå. I år har det hänt något tråkigt med två av buskarna. Dom har tappat bladen helt och hållet medan dom andra står sig fint.
          Intill dessa två buskar har jag ett nyplanterat japansk körsbärsträd, Pruni Kiku-shiadre-zakura, som har haft vissna blad och lite "blödarsjuka". Trädet skall jag flytta till ett annat ställe till hösten. Jag har även haft två rabarberplantor bakom syrenerna i ett par år, dessa är nu borta.
          Vad kan det vara som är orsaken till bladtappet?
          Bifogade fil(er)
          Bifogad fil  Sjuk_syren.jpg ( 327.02k ) Antal nedladdningar: 59
           
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Cilla
          Inlägg 26-08-2011, 10:32
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 9 115
          Medlem sedan:
          04-11-2002
          Medlem nr: 126



          Trots bra bilder avslöjar de en inte en klar orsak, men visst är det troligt att dina tidiga gissningar har något med det att göra; något i samband med stensättningen är väl mest troligt. Kanske förgiftning av stenmjöl et som användes under plattorna?

          Det ser dock inte ut som att buskarna helt dukat under. Jag skulle ha vattnat rejält i försök att vattna ur jorden. Minst ett par rejäla omgångar nu innan bladfall, och så ett par innan knoppsprickning på våren. Här gäller att låta spridaren stå på under hela nätter och kanske dygn med liten spridningsstråle just i jorden vid buskarna.

          Sedan får man hålla tummarna. Det är synd på en så fin och tät berså som denna, men självklart går det att byta ut plantorna och få dit nya också. Då vill man dock att jorden ska vara helt fri från det som orsakar problemet just nu.


          --------------------
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 14-08-2025, 18:58
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon