Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Är det klippt för smultronschersminen? Och rosen?
          Ann-Marie
          Inlägg 29-08-2011, 14:37
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 121
          Medlem sedan:
          02-05-2004
          Medlem nr: 3 476



          Maken har av olika skäl anlitat en "gräsklippare" i år som även skulle klippa våra buskar. Min smultronschersmin är kapad tvärs över och ser ut som en en tratt. Oxbären är kapad på lagom höjd men inte på bredden (eller djupet eller vad det nu heter) och en annan häck som skulle klippas ner helt tog han till hälften varpå jag i vredesmod klippte bort resten. En buske (tror det är spirea), i alla fall så blir den hög med stora vippor och vissnar ner varje höst och kommer igen våren därpå har han också formklippt! och en trädpion som jag kämpat med i fyra år har han, nu när det äntligen kom en kvist upp ur backen, trimmat bort och när den sen kom upp med tre kvistar (första trimningen kanske hjälpte till) så har han trimmat bort den igen!

          Efter allt detta gnäll, kommer min schersmin att blomma nästa år? Den var full i blommor i år och jag tänkte klippa bort det risiga nere vid backen som jag läst här att man ska göra. Men nu är den låg och de risiga kvistarna är bara avklippta så det får jag ju göra ändå.

          En sån där rosbuske med vita enkla blommor som blommar till midsommar och doftar underbart är också nerklippt till cirka 50 cm höjd men såna kanske tar sig lättare?

          Jag är väldigt tacksam om någon har några råd att ge mig!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          KatteLatte
          Inlägg 30-08-2011, 14:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 260
          Medlem sedan:
          23-03-2009
          Medlem nr: 21 768



          Suck! Lider med dig....

          Nä. jag tror inte mans skall förutsötta att såna där firmor som fixar trädgårdsjobb nödvändigtvis vet vad de håller på med. Ett skräckexempel är väl det där gänget som beskar ena grannens rätt gamla äpprlträd för några vintrar sen. Alla vatenskott som gick rakt upp kapade dom på halva längden; äppelträdet ser nu ut som den där dockan i Tomtens verkstad i julaftons-Kalle-Anka, när tomten skrämmer henne med spindeln för att fixa håret på henne. fear.gif
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 03-08-2025, 03:49
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon