Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Förslag till japansk trädgård, med svenska arter!
          Orkidétjuven
          Inlägg 11-09-2011, 19:21
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          Har fått i uppgift att fundera ut och skissa upp en japansk trädgård hos några släktingar. Nu är grejen såhär.
          Vi vill i så stor mån som möjligt använda svenska naturliga arter som liknar och skulle kunna passa in i en japansk trädgård. Eftersom jag är på resande fot kan jag inte riktigt sätta mig ner och börja bläddra i böcker osv. så tänkte fråga om lite hjälp med eventuella förslag på arter och kanske tips och idéer.

          Tex. Om vi nu inte vill ha bambu. skulle vass kunna vara ett lyckat alternativ? Kanske i en ektunna med tillhörande rådjurs skrämma? Osv..

          Plats för damm finns med. Relativt öppet söderläge i Jönköpingstrakten.

          Tack.

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          ingrids
          Inlägg 11-09-2011, 20:11
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 2 677
          Medlem sedan:
          16-10-2006
          Medlem nr: 8 727



          Om du är villig att "hägna in" den har jag sett åkerfräken i den sortens miljöer, kanske i en brunnsring. Om det blir fuktigt runt dammen: Ormbunkar, Svärdslilja, kaveldun, mossor, Starr. Korgvide skulle kunna vara ett bambualternativ, rödvide möjligen. Tall klipp in någon klassisk "bonsaiform." Kan bli svårt att få stenar i söderläge mossiga men sedum och backtimjan ger i alla fall känslan av klädda stenar och man vill åt den. För vintergröna blad en torvparti med lingon. Istället för azalea tibast.
          Ett annat sätt att tänka kan vara - hur återskapa ett småländskt landskap i känsla, det är ju det den japanska trädgården är. Typ det Ulf Nordfjell gjort i Ockelbo fast med Småland som grund.
          Frågan är vad en japansk trädgård är i Sverige - ett försök att återskapa det exotiska eller det den japanska trädgården vill åt.


          --------------------
          Trädgården blir aldrig klar, men vissa dar känner jag mig rätt färdig
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 22-07-2025, 13:27
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon