Tyckte den här tråden var så spännande så tänker återuppliva den

Vi gör av med 3500 kr i månaden på mat och där ingår förutom mat för 5 i princip vuxna individer (tre ungdomar 17, 18 och 20 år som äter som hästar) + våra vänner och kompisar samt pojk- och flickvänner till ungdomarna. . Hund och kattmat ingår såklart samt hygienartiklar och tvättmedel och liknande hushållsartiklar. Jag odlar dock mycket grönsaker och frukt själv, saftar och syltar osv. vilket tar mycket tid och ork för att klara budgeten. Jag veckohandlar med kompletterar oftast med mer mjölk för den har en otäck benägenhet att ta slut väldigt fort

.