Vi är tre vuxna i hushållet , mina man + jag + vår vuxne son som är vegetarian. Vet exakt vad vi gör av med till mat, i snitt 4.500:- per månad.
Då är även tvättmedel , toapapper, diskmedel, hygienartiklar osv medräknat. Vi lagar i stort sett den mesta maten från grunden . Den mesta "färdigmaten" vi köper är till sonen som köper fryst vegetarisk mat och den är inte billig.
Kött /köttvaror köper vi i regel från en affär där man får rena varor . Vi vet vem som föder upp djuren , korven innehåller inga onödiga tillsatser osv.
Grönsaker och ägg köper vi av torghandlaren , äggen kommer från en lokal producent som låter sina hönor gå fritt .
Redigerat av mamamaggan: 14-09-2011, 20:44
--------------------
Mälardalen zon 2 - 3
Att känna skuld är att vara human
|