Frun handlar för ca 4-500 kr pr vecka på LIDL, men det är inte bara mat, utan även hygienartiklar. Till detta kommer ca 100 kr för frukt och grönsaker på torget. 4,4 x 600,- =2650 för 2 pers. Av detta står kanske 250-300 för hygien. Alltså ungefär 1200.- per person/månad. Inget bak, mycket husmanskost, men också lite "lyx" emellanåt. Vi älskar soppa, så det blir det 1 gång/vecka, utom under sommaren.
|