Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Bränna sönder frön med ljus?
          Daniel_
          Inlägg 04-10-2011, 19:58
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 5
          Medlem sedan:
          28-09-2011
          Medlem nr: 75 008



          Läste att vissa frön inte får stå i direkt solljus då fröna "bränns sönder". Hur kan man anpassa detta med ljuskällor i form av LE-lampor, lysrör och LED etc.
          Planterade nu idag några kaktusfrön, och skulle troligtvis behöva ge dem extra ljus, men läste att man inte bör utsätta dem för direkt solljus då fröna bränns och "dör".
          Har detta med ljuset eller temperaturen som kan uppstå att göra?

          Vad bör jag ge dem för ljus? Använder en 120w LED lampa med fyra sorters ljus för att tomatplantorna mina ska överleva tills jag har mogna tomater. Men detta ljuset är kanske för starkt för att driva upp mina stackars kaktusar på?
          Eller bör jag köpa ett full-ljus-spektrum lysrör? Och isf inom vilka kelvin bör de ligga? Läst allt mellan 5000 - 6500.
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          kerstin z5-6
          Inlägg 05-10-2011, 17:33
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 21 879
          Medlem sedan:
          10-01-2003
          Medlem nr: 559



          Mer än 80% av alla fröslag är sk ljusgroende-dvs groning stimuleras av ljus,de ska sås ytligt på såjorden o ev sprejas fast med svag blomspruteståle med vatten,ljuset - räcker ofta med vanligt blekt dagsljus, när de grott ska de förstås ha tilläggsljus om man sår inne.
          En lite del frö är sk mörkergroende,vissa i släktet viola hör tex dit, dvs groningen stimuleras bäst om fröna sås mörkt.Detta gör enklast genom att man täcker fröna med ett lager jord.


          --------------------
          Kerstin

          Ut sementem feceris, ita metes
          (Cicero)
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 05-08-2025, 14:40
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon