Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kentiapalm - hjälp?
          alkemisten3
          Inlägg 10-10-2011, 18:13
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          10-10-2011
          Medlem nr: 75 185



          Hejsan!
          Har just köpt en riktigt stor Kentiapalm här i Sydeuropa där jag bor, 14 EUR = Ett klipp!
          Nu undrar jag:
          1. Vattnet här är väldigt, väldigt hårt, vilket tydligen är dåligt för växter i allmänhet och speciellt för palmer. Vatten på flaska, kan det vara ett bra alternativ? Regnvatten?



          2. Kan ni identifiera de bruna samt de gula fläckarna? Ser ut som en eller alternativt; två olika sjukdomar? Jag har läst att man kan klippa bort blad med fläckarna, och försöka damma av alla blad på växten? De bruna bladen kan tydligen bero på en hel drös med saker, men jag antar att det är främst lite för torrt samt det hårda vattnet här?





          3. Palmen har en för liten kruka som jag kan se, och även om det defenitivt är höst ser det ut som att omplantering är ett måste. Den kan inte ens stå av sig självt upprätt i denna pyttekruka. Jag läste att den MAX ska ha 5 cm större kruka, vilket var vad jag lyckligtvis just köpte.

          4. Palmen får inte torka ut alls i stort sett, och därför kanske inte denna terracotta är så speciellt bra lämpad. Dock får palmen absolut inte "stå blött".
          Klimatet är som södra spanien, så somrarna är 30 grader minst inomhus, medan vintern dock är kall. Temp. inomhus runt 20-25 just nu. När jag väl omplanterar den, är det också en bra idé att krossa en terracottakruka och lägga det i botten av krukan den växer i, alternativt, vad kan passa bra för att få riktigt god dränering?


          5. Är det ett bra alternativ att vattna dessa palmer på fatet under istället, så kan plantan förhoppningsvis suga åt sig vatten när den behöver istället?

          Tack så mkt!
           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          alkemisten3
          Inlägg 11-10-2011, 17:31
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 7
          Medlem sedan:
          10-10-2011
          Medlem nr: 75 185



          Jag tackar så innerligt för ditt svar, det betyder mycket!
          Jag hade tidigare en mycket vacker Sagopalm som dog av spinn, vilket jag insåg för sent. Den här palmen mår mycket bra som jag kan se, alla blad i stort sett är väldigt gröna, och inte mycket brunt på spetsarna. Blir att rengöra alla blad och spraya den, sedan byta kruka imorgon :-)

          Det är väldigt ljust i hela vardagsrummet där den står, då vi har enorma fönster mot sydost, som täcker hela vardagsrummet samt sovrummet. Jag har inte insett förrän nu vilken potential för växter! Vi har ett citrusträd på balkongen som inte har tagits hand om, men det ska bli ändring på!
          Tror ni att citrusträdet trivs bättre precis innanför fönstret i lägenheten, eller utanför (det är neråt 18 plus på natten och uppåt 28 dagstid fortfarande).

          Tack!
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 11-08-2025, 10:31
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon