Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Kålrot i Thailand?
          Biggan_
          Inlägg 19-10-2011, 18:53
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 35 147
          Medlem sedan:
          15-04-2005
          Medlem nr: 5 447



          Någon som vet om det går att odla kålrötter, morötter och potatis i Thailand?

          Jag har en bror som bor i Thailand och råkade nämna för honom i e-mail att jag skulle koka rotmos. Han blev vansinnigt sugen men trodde inte att det gick att få tag i kålrötter där. Jag tänkte föreslå honom att själv så kålrötter, men det fungerar kanske inte med klimatet. Potatis vet jag att han fått tag i, men morötter vet jag inte heller om det finns där.


          --------------------
          Biggan
          *****************
          Systematik är att sätta den ena foten framför den andra när man går och inte tvärtom.
          Eyvind Johnson

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          Orkidétjuven
          Inlägg 25-10-2011, 10:04
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 1 546
          Medlem sedan:
          22-02-2008
          Medlem nr: 14 192



          Vem vet vad art kan ställa till med utanför sitt naturliga utbredningsområde. Det behöver inte bli så, men oftast vet man inte förren det är försent.
          Inte för jag tror att kålrot just skulle bli det, men jag tror den iaf har en potential att sprida sig, tex fänkål och persilja är invasiv i nya zeeland och Ärtaubergin är invasivt i hawaii

          om inte annat här är iaf några arter som är invasiva i thailand om det nu skulle vara intressant
          1 aquatic plant (water hyacinth, Eichhornia crassipes); 13 land plants (African tulip tree, Spathodea campanulata; cogon grass or alang alang, Imperata cylindrica; giant reed, Arundo donax; hiptage, Hiptage benghalensis; Koster's curse, Clidemia hirta; lantana, Lantana camara; leucaena, Leucaena leucocephala; mile-a-minute, Mikania micrantha; mimosa or giant sensitive plant, Mimosa pigra; privet, Ligustrum robustum; Siam weed, Chromolaena odorata; wedelia, Wedelia trilobata; and yellow Himalayan raspberry, Rubus ellipticus);
           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 09-08-2025, 12:52
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon