Klippt från jägareförbundets sida.
CITAT
Arten har en lång historia i Sverige som började för mer än 8 000 år sedan. Vildsvinet utrotades och uppgick i tamsvinsstammen i slutet på 1600-talet.
Vildsvinen kom alltså hit efter senaste istiden och fanns kvar fram till 1600-tal. Att det inte fanns lika mycket skog då som nu stämmer... bristen på skog och ved är kanske som bekant orsaken till att man uppfann rörspis och kakelugnar för att få en effektivare uppvärmning med den ved som det var ont om.
Om man kikar på målningar och kopparstick från 1600 och framåt så ser man att det är väldigt få träd eller större skogsdungar. Mycket av marken användes till bete för djuren på gårdarna som höll efter sly ganska bra.
Man planterade inte träd av samma orsak då som nu... på den tiden planterades ek för kungens krigsflotta...
Utan större skogspartier så är vildsvinen väldigt enkla att jaga.