CITAT (gnon49 @ 28-10-2011, 21:31)

Hur snårigt som helst är det. Vad jag tror är att hyresbidrag för lägenhet och bidrag för dubbelt boende är två olika bidrag skilda från varann. Helt säker är jag dock inte.
Riksdagsmän och några andra i riksdagen har rätt till ersättning för dubbelt boende. De har rätt att fortsätta vara skrivna i sin hemkommun och få sin bostad (sin del av bostaden) i huvudstaden betald av riksdagen upp till 8000 kr i månaden. Det är detta bidrag/ersättning det handlar om i både Billströms och i Juholts fall.
Svårare än så är det inte.
Jag upprepar.
I Billströms fall har hela familjen flyttat till Stockholm men han har valt att fortsätta att ta emot bidraget. I Juholts fall bor hans barn kvar i hemstaden och hans kulbo/sambo eller vad det nu var bodde i Stockholm redan från början.