Certifierad Trygg e-handel

Sökresultat för

Produkter

    Kategorier

      Visa alla resultat

      Sökresultat för

      Produkter

        Kategorier

          Visa alla resultat
           

          Välkommen som gäst ( Logga in | Registrera )


          > Odla mossa, - tips för odling eller om det finns böcker?
          olgak
          Inlägg 08-11-2011, 11:28
          Länk hit: #1


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Hej,
          Det var sååå länge sen jag var här - har inte haft trädgård på flera år, men har faktiskt en odlingslott nu smile.gif.

          Min fråga gäller dock en annan trädgård med skogstomt där innehavaren vill anlägga en japanskt inspirerad trädgård.

          Jag har hört talas om att "odla mossa" men inte hittat någon självklar information om hur man ska gå tillväga. Har någon bra tips om hur man skulle bygga upp det om man ville forma delar av trädgården i mossa? Finns det någon bra bok?? Det gör inget om den är på engelska.

          Tacksam för tips och inspiration!

          Olga


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera
           
          Nytt inlägg
          Svar
          olgak
          Inlägg 08-11-2011, 16:06
          Länk hit: #2


          Medlem
          Antal inlägg: 725
          Medlem sedan:
          06-05-2005
          Medlem nr: 5 697



          Tack ska ni ha! Och Gunilla - det där ser ju riktigt bra ut!! Bra idé med markduk. Funderar även på om det skulle funka att lägga några lager well-papp under torven, om man vill ha något som förmultnar på sikt. (Jag har faktiskt läst om japanska trädgårdsmästare som kryper omkring och rensar ut ogräset ur sina mossodlingar med pincett smile.gif - det låter ju lite jobbigt!)

          I mina efterforskningar har jag även hittat den här boken http://www.amazon.com/Moss-Gardening-Inclu...4616&sr=8-1 - tyvärr är det ju svårt att avgöra hur bra den är, men det blir nog en sådan i alla fall.

          Olga


          --------------------
          OlgaK zon II

           
          Citera



          Skriv svarNytt inlägg
          1 användare läser den här tråden just nu (1 gäster och 0 anonyma medlemmar)
          0 medlem(mar):



           

          Enkel version Datum och tid: 20-09-2025, 03:42
                 
                    
          Startsida    Frågor & svar    Bloggar    Kalender    Köp & sälj    Forum    Kontakt & Info    Länkar    Vykort
           
          Inne   Ute   Balkong och uterum   Växthus   Växtlexikon