CITAT (LillaJa @ 25-11-2011, 16:27)

Jag är också intresserad av uttalet och framförallt så behöver jag hjälp med en tydlig förklating på hur man vet att det är en sammansättningsled. Jag har ställt frågan inne på STAs forum i hopp om att få svar.
Jag bryr mig inte om hur engelsmän eller italienare uttalar växternas vetenskapliga namn - jag vill veta hur latinet ska uttalas i sverige.
Därom tvista de lärde, de olärda struntar lite i frågan. Betoningen exempelvis. Normalt i latinet betonas tredje stavelsen från slutet, i trestaviga ord dock den i mitten. Skall även vara så i grekiskan. Namnet på halvön Peleponesos låter helt olika om man betonar "po" istället för "ne" som vi vanligtvis gör. Jag kan dock för lite så jag skall nog inte skriva för mycket, men språk är kul.